Rekolekcje – Na czym polegają?

Przeżycie rekolekcji w „Dworku” umożliwia refleksję nad znaczeniem zajęć codziennych, wartością życia rodzinnego oraz oddaniem Bogu i innym, w świetle podstawowych prawd wiary Katolickiej.

Rekolekcje w „Dworku” to tradycyjne, ciche rekolekcje, prowadzone przez księży z Prałatury Opus Dei. Prowadzone są osobno dla kobiet i mężczyzn, dla grup młodzieży żeńskiej i męskiej. Centrum konferencyjne Dworku posiada dwie części – starą pochodzącą z 1902 r. oraz nową wybudowaną w 2002 r. W Dworku są dwie kaplice, dwa duże salony, jadalnia, sale do nauki i miejsce dla 45 gości. Ścieżki spacerowe i mała kapliczka Matki Bożej w parku pomagają uczestnikom w zachowaniu ducha modlitwy i skupienia.

Podczas jednego dnia uczestnicy rekolekcji zazwyczaj biorą udział w porannej Mszy świętej, wysłuchują czterech rozważań prowadzonych przez księdza, odmawiają wspólnie różaniec oraz uczestniczą w błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem w kaplicy. Istnieje możliwość rozmowy z księdzem prowadzącym rekolekcje oraz przystąpienie do Sakramentu Spowiedzi.

Większość pokoi jest indywidualna. Zapewnione są posiłki w ciągu dnia (śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja), istnieje możliwość przygotowania posiłków według przepisanej przez lekarza diety (tylko w jednej z trzech opcji: celiakia, bez laktozy, cukrzycowa). Nie trzeba brać ze sobą ręczników czy pościeli.

Prosimy o zabranie stosownego ubrania (np. marynarka lub żakiet) i obuwia (nie ma zwyczaju używania kapci w przestrzeniach wspólnych w Dworku), by godnie przebywać w kaplicy i w towarzystwie innych osób.

Czasem odbywają się równolegle dwa kursy rekolekcyjne, jeden w starej, a drugi w nowej części.

Rekolekcje w „Dworku” służą wspólnemu celowi, o którym mówił św. Josemaria Escriva, założyciel Opus Dei:

Celem do jakiego dąży Opus Dei jest przyczynianie się do poszukiwania świętości i wykonywania apostolatu przez tych chrześcijan, którzy żyją w świecie, jakikolwiek by nie był ich stan i uwarunkowania. Dzieło zrodziło się, by przyczyniać się do tego, aby ci chrześcijanie, włączeni do tkanki społeczeństwa świeckiego – ze swoją rodziną, przyjaciółmi, swoją pracą zawodową, swoimi szlachetnymi aspiracjami – zrozumieli, że ich życie, takie jakim ono jest, może być okazją do spotkania z Chrystusem: to znaczy, że jest drogą do świętości i apostolstwa. Chrystus jest obecny w każdym uczciwym zadaniu ludzkim: życie zwykłego chrześcijanina – które być może wyda się komuś pospolite i marne – może i winno być życiem świętym i uświęcającym.
(Rozmowy z prałatem Escrivá, nr 60).

Menu