Historia Dworku

Dworek znajduje się na południowy wschód od Mińska Mazowieckiego, w miejscowości Boża Wola (gmina Siennica). Pierwotny budynek został zbudowany w 1902 roku. W tym samym roku w Hiszpanii na świat przyszedł Josemaria Escriva, Założyciel Opus Dei.

Święty Jan Paweł II dowiedział się o „Dworku” od bł. Álvaro del Portillo, ówczesnego Prałata Opus Dei, który mu wspomniał, że Ośrodek ten leży we wsi o nazwie „Boża Wola”. Ten fakt bardzo spodobał się Ojcu Świętemu. Kilka lat później, przy okazji kolejnego spotkania z bp del Portillo, Jan Paweł II pytał go: „Co się dzieje z Bożą Wolą?”

Bł. Alvaro del Portillo odwiedził „Dworek” 29 października 1993 r. Na spotkaniu z towarzyszącymi mu osobami opowiadał o dziełach miłosierdzia, w których brał udział w latach 30. w Hiszpanii. Zachęcał, by młodzież przyjeżdżająca do Bożej Woli była uwrażliwiana na ludzkie cierpienie.

W 2002 r., gdy obchodzono 100-lecie urodzin św. Josemarii oraz gdy odbyła się jego kanonizacja, otwarto nową część „Dworku”. Dzięki temu zwiększyła się liczba pokoi – obecnie „Dworek” może przyjąć razem 45 osób. Powstała m.in. nowa kaplica i sale wykładowe. Wówczas powstała także nowa część mieszcząca jadalnię, kuchnię i pralnię. Wykonywana tam praca jest ważnym elementem tworzenia rodzinnej, ciepłej atmosfery „Dworku”. Wysoki poziom pozornie zwykłych czynności domowych stwarza warunki ułatwiające odpoczynek i skupienie przyjeżdżającym tu osobom.

Część Dworku zamieszkiwana przez osoby zajmujące się gospodartswem domowym Centrum Konferencyjno-Formacyjnego jest oddzielnym ośrodkiem. Prowadzona jest tu działalność dla kobiet z okolic.

Co roku „Dworek” odwiedzają różne grupy osób bioracych udział w rekolekcjach, kursach czy cyklach wykładów. W ostatnich latach było to od 1000 do 1100 gości.

W planach na kolejne lata znajduje się zagospodarowanie okolicy „Dworku”. Otaczający go park zamieni się w przestronny park, a przylegające pola – w boiska i instalacje sportowe.

Menu